Kościół jednak zapłaci ZAIKS za ŚDM 2016

Temat dotyczący opłaty ZAIKS od publicznego odtwarzania muzyki w trakcie Światowych Dni Młodzieży 2016 zbulwersował ludzi w całym kraju. Ciężko było uwierzyć że znana ze swojej konsekwencji organizacja będzie chciała pobierać również opłaty za utwory odtwarzane w trakcie tak doniosłego i wspaniałego wydarzenia jak ŚDM 2016,  jednak tak się stało. Było w tej sprawie sporo niejasności, bo żadna ze stron jakoś specjalnie nie ujawniała zasad  i warunków na które się zgadzają. Nie było wiadomo czy w ogóle do jakiegokolwiek porozumienia dojdzie.

Dziś jednak wiemy, że obie strony doszły do konsensusu i porozumienie dotyczące ugody na kilka milionów złotych zostanie zawarte. Gdy to nastąpi obie strony mają zamieścić wspólne oświadczenie w prasie. Niestety póki co nie wiadomo i raczej nie zostanie ujawnione na jaką konkretnie kwotę zgodziły się obie strony.  Taka sytuacja nieco dziwi bo wobec ZAIKSu od lat krążą opinie, że brak tej organizacji transparentności w przypadku nakładanych opłat, to był moment gdzie można było zadbać o lepszą prasę, jednak chyba nie wyszło.

W chwili obecnej obie strony prowadzą ostateczne ustalenia i podliczenia po których zostanie wystawiona faktura VAT z terminem płatności 14 dni, która zostanie zapłacona przez Archidiecezję Krakowską. Warto tutaj wspomnieć o warunkach i zasadach naliczania opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Liczone było praktycznie wszystko, jakie były odtwarzane utwory, ile ich było, ile było uczestników podczas danego odsłuchania i jaka była powierzchnia na którym odsłuchiwano dany utwór.

A ile było uczestników? Otwarcie Światowych Dni Młodzieży zgromadziło około 250 tysięcy osób, natomiast msza św. w Brzegach to już 2,5 do 3 mln pielgrzymów. Dobrze że strony się porozumiały, szkoda że nie podano żadnych szczegółów tego porozumienia, ani że ZAIKS tym razem nie mógł odpuścić. Jednak organizacja walczy o prawa dla artystów, którzy mogli w tym wypadku być stratni, więc ciężko jednoznacznie tutaj oceniać którąkolwiek ze stron. My zawsze jesteśmy za jak największą przejrzystością i jasnością pod względem warunków i zasad więc jesteśmy nieco zawiedzeni takim niejawnym załatwieniem sprawy.