Darmowa muzyka a udostępnianie ich w firmach.

Darmowa muzyka a udostępnianie ich w firmach

Witamy! Zapewne trafiliście na tą stronę ponieważ szukaliście alternatyw od puszczania muzyki w swojej firmie bądź restauracji. Jesteście zmęczeni ciągle tymi samymi utworami, które słyszymy w radiu, albo jesteście zmęczeni opłatami ZAIKS. Jest jednak też trzecia opcja, udostępniacie muzykę w swoich lokalach nielegalnie! 

Czasami wielu właścicieli firm jest nieświadomych obowiązku płacenia do ZAIKS opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Potem podczas kontroli tłumaczą się że nikt ich o tym nie poinformował przy zakładaniu firmy, że nigdzie o tym nie słyszeli, że myśleli iż wymóg płacenia ZAIKS spada na DJ, muzyków bądź biesiadników podczas wesela.

Niestety, z doświadczeniu wielu przedsiębiorców możemy wiedzieć, że takie tłumaczenia na nic się zdają podczas zderzenia z machiną ZAIKSu. Przychodzą kontrolerzy, nie interesuje ich sytuacja materialna, dochód czy tłumaczenia. Zawsze kończy się na wysokiej karze i podpisaniu umowy na dalsze korzystanie z utworów.

Muzyka bez ZAIKS za darmo z internetu?

Często słyszymy również o tym że ktoś znalazł muzykę za darmo w internecie więc może ją sobie puszczać i publicznie odtwarzać jak chce i gdzie chce. Niestety nie jest to prawda.

Pamiętajcie również, w internecie nic nie jest za darmo! Nigdy nie wiadomo czy muzyka, która teoretycznie powinna być darmowa, nie podlega licencjom innych osób bądź firm, które nie były świadome tego że ich utwory były udostępnione w internecie za darmo. Należy uważać również na firmy trudniące się tzw. „copyright trollingiem”. Takie jednostki udostępniają muzykę reklamując ją jako muzykę bez ZAIKS, jednak nie dają na to żadnej licencji.

W efekcie osoby te potem sprawdzają kto pobrał utwory, sprawdzają prowadzone działalności i przysyłają pismo z żądaniem płacenia wysokich kar na kilka tysięcy złotych, które nie są adekwatne do poniesionych przez nich strat.

Pamiętajcie o licencji za muzykę bez ZAIKS!

Dlatego NALEGAMY byście podczas wybierania alternatyw do ZAIKS, STOART i ZPAV zawsze, ale to ZAWSZE sprawdzali czy firma ta wystawia specjalne certyfikaty potwierdzające posiadanie praw autorskich do utworów, które udostępniają, tylko takim firmom można wierzyć i kupować od nich utwory do dalszego udostępniania w Waszych firmach.