Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku. Witamy w 2018 roku! Jak będzie ten rok wygląda pod względem ZAIKS i innych Organizacji Zbiorowego Zarządzania? Raczej nie zanosi się na jakieś konkretne zmiany w sposobie działania. Nikt raczej nie liczył że ZAIKS nagle zrobi się bardziej przyjazdy przedsiębiorcom, obniży opłaty czy zmniejszy kontrole swoich pracowników w całej Polsce.

Po pierwsze pod koniec grudnia 184 członków wzieło udziałw X Zjeździe Stowarzyszenia Autorów ZAIKS gdzie wybierano nowego przewodniczącego zarządu. Startował Janusz Fogler i Marek Hoida. Wygrał ten pierwszy, który od 2009 roku piastował stanowisko prezesa ZAIKS. To pierwsza przesłanka za tym, że raczej nie ma co nastawiać się na zmiany w 2018 roku. A przynajmniej nie żadne rewolucje.

Wiadomo że ZAIKS nie zmienia stawek w 2018 roku, wszystko pozostaje po staremu więc przedsiębiorcy będą nadal narzekać na wysokie opłaty, które często wymuszają drastyczne cięcia w kosztach firmy, a w najgorszych przypadkach nawet zamknięcie firm. Nie zanosi się również na zmiany jeśli chodzi o podejście do konkretnych branż.

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku
Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Salony fryzjerskie i fitness czy siłownie nadal będą musiały płacić stawki ZAIKS mimo że klienci nie przychodzą tam z powodu muzyki, a ta jedynie umila im czas spędzany na czekaniu w kolejce. Inna sprawa, że w siłowniach często większość ćwiczących ma swoją muzykę, którą odtwarza na słuchawkach z telefonów czy odtwarzaczy mp3. Po prostu lepiej się ćwiczy ze swoją ulubioną muzyką.

To tylko jeden przykład z wielu który przedstawiający jak bardzo skostniała jest organizacja i zasady w ZAIKS. A takich historii jest naprawdę wiele. Chodzi po prostu o to że nie wszystkie branże czerpią korzyści z publicznego odtwarzania muzyki. Od lat mówi się o zmianach w ZAIKS, pojawiają się różne projekty i ustawy, jednak nic z tego nie wychodzi. Miejmy nadzieję że może w tym roku coś się zmieni, może większa transparentność działań ZAIKS? Liczmy na korzystne zmiany, jednak póki co nic nie zapowiada jakichkolwiek zmian, gdy tylko się czegoś dowiemy będziemy informować.

http://www.freemusic.pl/aktualnosci/odtwarzanie-muzyki-w-sklepie-pomijajac-zaiks/