Jak nie płacić ZAIKS?

Jak nie płacić ZAIKS?

Jak nie płacić ZAIKS?

Jak nie płacić ZAIKS? Opłaty ZAIKS za publiczne odtwarzanie to zawsze nośny temat. Niezależnie czy to duża czy jednoosobowa firma, temat muzyki powraca prawie zawsze. Jednym z najczęstszych zapytań w Google dotyczącym ZAIKS brzmi „Jak nie płacić ZAIKS?” Dziś postaramy się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie. 

ZAIKSu możecie nie płacić i liczyć że kontrola do Was nie przyjdzie, tak po prostu. Jest to jednak łamanie polskiego prawa i nie polecamy takiego rozwiązania. Mimo że wielu przedsiębiorców w Polsce nadal ZAIKSu nie płaci i licze że im się upiecze. Mamy bardzo złe wiadomości. ZAIKS z roku na rok zwiększa ilości kontroli w lokalach użytkowych i firmach, pojawiają się praktycznie wszędzie gdzie zachodzi możliwość publicznego odtwarzania muzyki.

Niezależnie czy to sklep, firma usługowa czy biura, wszędzie tam gdzie ZAIKS może tam wysyła prędzej czy później kontrole. Nie raz słyszeliśmy o firmach, które nawet i 10 lat działały bez płacenia ZAIKS, ale któregoś dnia bez zapowiedzi pojawiła się u nich kontrola z ZAIKS. Były kary, podpisanie umowy i automatyczny wzrost kosztów prowadzenia działalności. Parę razy opłaty były tak duże że konieczne było zamknięcie firmy.

Jak nie płacić ZAIKS?
Jak nie płacić ZAIKS?

Jak nie płacić ZAIKS?

Więc Jak nie płacić ZAIKS i nie łamać przy tym prawa? Sprawa jest prosta, skorzystać z usług innej firmy. Na przykład takiej, która posiada bazy danych utworów do których posiada pełne prawa i które nie figurują w bazie ZAIKSu. Firma taka powinna posiadać co najmniej kilkanaście lat doświadczenia,  sporą bazę utworów, odpowiednie certyfikaty oraz referencje.

Warto sprawdzić również czy maja transparentne zasady i jakie posiadają plany sprzedażowe pakietów muzyki. Przeważnie jednak takie firmy są kilkukrotnie tańsze od ZAIKS, a w świetle prawa nie łamiemy prawa. Mało tego. Jeśli przyjdzie do nas kontrola ZAIKS przedstawiamy jedynie certyfikat legalności posiadanych przez nas utworów i pełne prawa autorskie do nich. ZAIKS nie może wówczas nam nic zrobić.

http://www.freemusic.pl/wasze-prawa/nie-daj-sie-oszukac-przy-kupnie-muzyki-bez-zaiks/