Czy płacenie ZAIKS jest obowiązkowe?

Czy płacenie ZAIKS jest obowiązkowe?

Czy płacenie ZAIKS jest obowiązkowe?

Czy płacenie ZAIKS jest obowiązkowe? Mimo że od kilku lat nagonka na ZAIKS jak i na nieuczciwych przedsiębiorców jest ogromna to ciągle pojawiają się takie pytania. Więc jak to z tym ZAIKSem jest?  W świetle polskiego prawa płacenie ZAIKS jest obowiązkowe za każdym razem gdy wykorzystujemy do celów zarobkowych czyjeś utwory muzyczne. Ale i wówczas gdy publicznie odtwarzamy muzykę wykonawców, których utwory zostały zgłoszone do ZAIKS.

Czasami firmy nie płacą ZAIKSu ale i innych danin dla STOART czy ZPAV tłumacząc się że oni nic o tym nie wiedzą. Takie samo tłumaczenia pojawiają się w przypadku kontroli ZAIKSu, niestety nic to wówczas nie daje. Prawo jest jasne i to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dowiedzenia się jak wygląda sytuacja z publicznych odtwarzaniem muzyki.

Czy płacenie ZAIKS jest obowiązkowe?
Czy płacenie ZAIKS jest obowiązkowe?

Czy płacenie ZAIKS jest obowiązkowe?

Dlatego jeśli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz legalnie działającą firmę, zatrudniasz pracowników czy działasz sam – jeśli wykorzystujesz do tego celu muzykę znaną z radia i telewizji musisz płacić ZAIKSowi niemałe opłaty. Często wyliczane na podstawie typu prowadzonej działalności, powierzchni zakładu czy poziomu przepływu klientów. Opłaty potrafią być wysokie, niektóre firmy pewnie będą musiały szukać oszczędności by się utrzymać, a część ogłosi upadek.

Istnieje jednak alternatywna, są firmy które posiadają własne utwory muzyczne nieobjęte prawami autorskimi ZAIKS. Takie firmy za opłatą, która jest kilkakrotnie niższa niż te ZAIKS udostępnia muzykę na płycie, pendrive czy w formie radia internetowego. Muzyka ta jest ich własnością i nie podlega jurysdykcji ZAIKS, STOART, ZPAV czy innej organizacji OZZ. Istnieją różne sposoby nawiązania współpracy z takimi firmami: abonament lub jednorazowe kupno. Wszystko zależy od wymagań klienta.

Oczywiście nie polecimy konkretnych firm, ale podczas szukania ofert zalecamy zwrócić uwagę na to czy firma utrzymuje się na rynku od kilkunastu lat i jak jest oceniana w internecie. A także czy wszystkie utwory można przesłuchać przed kupnem.

http://www.freemusic.pl/aktualnosci/pytania-odpowiedzi-naszych-czytelnikow/