Rewolucja w zarządzaniu prawami autorskimi w Polsce

Rewolucja w zarządzaniu prawami autorskimi w Polsce

Rewolucja w zarządzaniu prawami autorskimi w Polsce

Rewolucja w zarządzaniu prawami autorskimi w Polsce. Dziś nieco dłuższy wpis, ale temat jest bardzo ważny dla wszystkich polskich przedsiębiorców, którzy borykają się z opłatami dla ZAIKS. Ma być prościej, ale czy taniej? Sprawdzamy! Wszystko sprowadza się do sprawy sprzed 4 lat gdy Unia Europejska wprowadziła zmiany w prawie, które miały być wprowadzone na terytorium całej Unii. Kraje miał dwa lata na wdrożenie ustaw, mamy 2018 rok, a Polska już od dwóch lat zwleka ze zmianami. Dlaczego? O tym nieco później. Na wstępie warto zaznaczyć że jesteśmy winni już ponad 57 mln euro z tytułu kary za dwa lata zwłoki, dokładnie 87 612 euro za każdy dzień.

Czego dotyczy to prawo? Dokładnie chodzi o organizację zasad działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi na terenie Unii Europejskie. Dla przedsiębiorców zasady mają być prostsze bo będą odpowiadać przed jedną organizacją. Dla ZAIKS czyli pierwszego i najstarszego OZZ sytuacja jest mniej przyjemna. W chwili obecnej to ZAIKS nadzorował pobieranie tantiem dla wykonawców polskich i zagranicznych, od przedsiębiorców. Po wprowadzeniu zmian będzie możliwe działanie OZZ z zagranicy na terenie Polski, bez pośredników.

Oznacza to oczywiście mniejszy napływ pieniędzy do ZAIKS, ale to nie wszystko. Wszyscy Polscy wykonawcy, którzy nie są zadowoleni z prac ZAIKS pod swoimi tantiemami (a jest ich sporo) będą mogli przekazać prawa do zarządzania prawami do swoich utworów jednej z OZZ w Niemczech, Holandii czy Francji, które zaproponują większą transparentność i ‚dochody’ z tantiem.  Prawo jednak się zmienia, początkowo polskie rządy zwlekały ze zmianami, jednak dziś już wiemy że prawo będzie zmieniane tak by dostosować się do dyrektyw Unijnych. Co to oznaczy? Jakie nie niesie za sobą zmiany prócz tych powyższych?

Rewolucja w zarządzaniu prawami autorskimi w Polsce
Rewolucja w zarządzaniu prawami autorskimi w Polsce

Rewolucja w zarządzaniu prawami autorskimi w Polsce

Po pierwsze wprowadzona zostanie instytucja organizacji reprezentatywnej, co pozwoli precyzyjnie określać zasady reprezentowania przez OZZ uprawnionych, którzy nie zawarli umowy o zbiorowe zarządzanie. Ale to nie jedyna zmiana na plus. Wprowadzony zostanie również obowiązek zwoływania walnego zebrania członków oraz możliwości udziału w nim pełnomocnika raz do roku.  OZZ będą musiały prowadzić elektroniczny wykaz umów o zbiorowe zarządzanie, które będą musiały być na bieżąco aktualizowane.

Organizacje zbiorowego zarządzania będą bardziej ograniczone jeśli chodzi o inwestowanie, od teraz będą mogli inwestować jedynie poprzez zakup obligacji Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Jednak najważniejsza zmiana dotyczy czego innego.

Od teraz Organizacje Zbiorowego Zarządzania jak ZAIKS, STOART czy ZPAV będą musiały wypłacać przychody z praw pobranych tantiem do 9 miesięcy od zakończenia roku obrotowego, za które te opłaty zostały pobrane. Do tego OZZ będą musiały co roku informować muzyków i artystów o tym jak przedstawia się ich saldo oraz jakie dokonano potrącenia na tantiemach, które będą im przekazane. Wszystko idzie w dobrym kierunku, bo również na długi termin rozliczeń narzekali Ci mniej znani artyści.

Jak widzicie zmian jest całkiem sporo, wszystko idzie w dobrym kierunku, mamy jedynie nadzieję że po drodze nie zmieni się kierunek zmian i nie zostaną one wypaczone. Będziemy trzymali rękę na pulsie i informowali jeśli tylko nastąpią jakieś faktycznie zmiany lub sytuacja będzie się rozwijać. Możecie być tego pewni.

źródła:

http://www.strefabiznesu.pl/wiadomosci/a/rewolucja-w-zarzadzaniu-prawami-autorskimi-skorzystaja-przedsiebiorcy,12895486/

https://oko.press/57-milionow-euro-kary-piosenki-internecie-polska-zwlekala-wdrazaniem-unijnej-dyrektywy/

http://www.freemusic.pl/aktualnosci/zmiany-zaiks-2018/