Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie?

Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie?

Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie?

Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie? Najlepiej założyć że opłaty ZAIKS są konieczne wszędzie tam gdzie konieczne jest publiczne odtwarzanie muzyki znanej z radia i telewizji. Każdy znany nam popularny utwór jest w bazie ZAIKS i to ta organizacja ma za zadanie wyszukiwać miejsca, w których łamane jest prawo. Wówczas może nakładać kary i radzić podpisanie umów z ZAIKS.

Główna zasada jest dość prosta. Jeśli czerpiemy korzyści majątkowe z publicznego odtwarzania muzyki musimy płacić ZAIKS. Czyli prowadzimy zespół muzyczny, jesteśmy DJem, posiadamy restauracje, hotel czy kawiarnie gdzie w tle leci muzyka. Co prawda popularna sprawa z „Fryzjerem, który ogolił ZAIKS” udowodniła że w przypadku takich firm muzyka to tylko dodatek. To nie wszystkim uśmiecha się wieloletnie, długotrwałe walczenie z ZAIKS i chodzenie po sądach.

Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie?
Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie?

Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie?

Kiedy opłaty ZAIKS są konieczne, a kiedy nie? Jeśli posiadamy firmę i gdziekolwiek na jej terenie jest odtwarzana muzyka znana z radia czy telewizji ZAIKS musicie opłacać. Najlepiej zgłosić się do nich by uniknąć kar. Oczywiście istnieją alternatywne firmy, które posiadają własne utworu muzyczne, które nie znajdują się w bazach ZAIKS. Wówczas wystarczy zapłacić jedynie danej firmie kilkukrotnie niższą opłatę by cieszyć się muzyką w swojej firmie bez opłat ZAIKS.

Jeśli jednak nie wykorzystujemy muzyki w celach komercyjnych, czy prowadzimy placówki edukacyjne to nie musimy opłacać ZAIKS nawet wykorzystując te znane utwory. Jednak w przypadku danego przypadku najlepiej skontaktować się z ZAIKS i dokładnie dowiedzieć bowiem każdy przypadek jest inny. Niech za wzór posłuży szkoła podstawowa, która w swoim radiu puszcza znane utwory muzyczne. Nie muszą opłacać ZAIKS, jednak muzyka nie może być słyszana poza murami szkoły, jeśli będzie to konieczne będzie płacenie ZAIKS.

Przepis wydaje się dość dziwny, ale tak to wygląda w praktyce, więc pamiętajcie: jeśli prowadzicie firmę i publicznie odtwarzacie muzykę musicie płacić ZAIKS bądź szukać alternatyw, jeśli publicznie odtwarzacie muzykę i nie ma to nic wspólnego z zarabianiem … lepiej dowiedzcie się w samym ZAIKS czy możecie to robić.