Czy można wygrać z ZAIKS?

Czy można wygrać z ZAIKS?

Czy można wygrać z ZAIKS?

Czy można wygrać z ZAIKS? No właśnie, na wstępie zaznaczamy że nie namawiamy do łamania prawa bądź jego naginania. Jeśli prowadzicie działalność gdzie jest publiczne odtwarzanie muzyki to MUSICIE płacić ZAIKS, w przeciwnym wypadku czekają Was kary, wizyty w sądzie i same nieprzyjemności. Oczywiście można skorzystać z alternatyw i do tego namawiamy, jakość muzyki podobna, prawie identyczna, a możliwości konfiguracji usługi czy cena zdecydowanie na plus.

Jak to jest z tym ZAIKSem w Polsce? Każdemu kto śledzi temat znana jest historia pewnego fryzjera z Wałbrzycha, który toczył wieloletnią batalię z ZAIKS o to czy musi płacić tantiemy. Oczywiście sprawa trwała wiele lat, ale w końcu udało się ją zakończyć, na korzyść wspomnianego fryzjera. I to nie jedyny tego typu przypadek w Polsce. Jednak osoby, którym starczyło czasu i pieniędzy na zwycięską walkę z ZAIKS można policzyć na palcach jednej ręki.

Czy można wygrać z ZAIKS?
Czy można wygrać z ZAIKS?

Czy można wygrać z ZAIKS?

Tak to bowiem wygląda. Sprawa ciągnie się latami, trzeba dostarczać kolejnych dowodów, stawiać się na rozprawy. Kosztuje to sporo czasu, pieniędzy ale również nerwów. A nawet wtedy odsetek wygrany spraw z ZAIKS jest naprawdę mały. My nie nawołujemy do walki z ZAIKS. Stawiamy sprawę jasno. Chcecie publicznie odtwarzać muzykę z radia czy telewizji? Płaćcie ZAIKS i bądźcie gotowi na opłaty od ZPAV, STOART czy SAWP.

Nie chcecie płacić ZAIKS, nie puszczajcie znanych utworów w Waszym lokalu lub po prostu zdecydujcie się na firmy oferujące muzykę bez ZAIKS do firm. Nie będziemy tutaj wymieniać konkretnych nazw tego typu firm. Sami znajdziecie. Przy wyborze takiej alternatywy pamiętajmy by przed zakupem sprawdzić utwory oraz samą firmę. Jeśli jest legalna i działa na zasadach prawa to będzie działać na rynku od wielu lat. Nie wybierajcie małych, nowych firm, które działają od roku dwóch bo możecie mieć jeszcze większe kłopoty niż przy płaceniu ZAIKS.

W skrócie, z ZAIKSem można wygrać, ale trzeba poświęcić temu naprawdę wiele, a wystarczy zdecydować się na alternatywę, mieć święty spokój, licencje, certyfikat i to wszystko za kilkanaście złoty miesięcznie.