ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP - którą opłatę mam płacić?

ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP – którą opłatę mam płacić?

ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP – którą opłatę mam płacić?

ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP – którą opłatę mam płacić? Najlepiej jakbyście zapłacili wszystkie. Przynajmniej z takiego założenia wychodzą twórcy i pracownicy tych Organizacji Zbiorowego Zarządzania (w skrócie OZZ). Dlaczego? Ponieważ opłaty wszystkich tych organizacji się przenikają. To że płacimy jednej z nich wcale nie oznacza, że nie będziemy musieli płacić także innej.

Jak to działa w praktyce? Bardzo prosto ZAIKS to organizacja pobierająca należności dla twórców muzyki, STOART i SAWP pobierają tantiemy dla samych wykonawców, natomiast ZPAV to organizacja zrzeszająca producentów fonograficznych. W teorii więc jeśli posiadacie firmę to na początku zawita do Was ZAIKS. Jest największy, najprężniej działający i zatrudnia najwięcej osób. To gigant. W drugiej kolejności na kontrole przychodzi STOART i SAWP, a na samym końcu ZPAV.

ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP - którą opłatę mam płacić?
ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP – którą opłatę mam płacić?

ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP – którą opłatę mam płacić?

Oczywiście możliwe że zawita do Was jedynie ZAIKS, a może wcale nikt do Was nie przyjdzie sprawdzić jaką muzykę odtwarzacie. Jednak jest to łamanie prawa. Zaraz po rozpoczęci działalności gospodarczej gdzie odtwarzanie publicznie muzykę, niezależnie czy czerpiecie z tego korzyści majątkowe czy nie. Używacie jej w swojej firmie więc pośrednio dzięki niej zarabiacie. Z takiego założenia wychodzą OZZ i żadne tłumaczenia nic tu nie dadzą. Co prawda co wytrwalsi właściciele firm mogą iść z ZAIKSem na wojenną ścieżkę.

Kosztuje to niestety sporo czasu, zdrowia i pieniędzy, a jeśli dodacie do tego że mało kto wygrywa z ZAIKSem wychodzi działanie całkowicie bezsensu. Musi być jednak jakieś rozwiązanie by nie płacić wysokich opłat ZAIKS. OZZ biorą pod uwagę różne czynniki podczas wyliczania składki. Typ lokalu, jeśli to sklep to wartość składki obliczana jest na podstawie metrów kwadratowych, jeśli to kawiarnia to najważniejsza jest liczba miejsc siedzących. Ilość mieszkańców w danym mieście również jest ważna, dlatego najdroższa jest Warszawa, a najtańsze wsie i małe miasteczka.

W skrócie, jeśli decydujecie się płacić ZAIKS to lepiej płaćcie wszystkim OZZ bo możecie się w pewnym momencie zdziwić. Zawsze przypominamy jednak że są inne opcje. Jak firmy, które udostępniają muzykę bez opłat ZAIKS, za drobną opłatą oczywiście, która jest kilkukrotnie niższa niż ZAIKS i zwalnia z opłat do wszystkich OZZ.