Mam restaurację, ale nie chce płacić ZAIKS - co zrobić?

Mam restaurację, ale nie chce płacić ZAIKS – co zrobić?

Mam restaurację, ale nie chce płacić ZAIKS – co zrobić?

Mam restaurację, ale nie chce płacić ZAIKS – co zrobić? Dostajemy sporo tego typu wiadomości od Was, tzn. o treści jak w tytule tego wpisu. Posiadacie restauracje lub kawiarnie, bądź podobnego typu lokal i dobija Was płacenie ZAIKS? Znamy ten ból, stykamy się z tym codziennie. Czy mamy rozwiązanie tego problemu? Oczywiście. Czy się nim podzielimy? Oczywiście, że tak.

Narzut opłat z ZAIKS trzeba doliczać do kosztów działania firmy, po prostu, nic z tym nie zrobicie. Nie możecie nagle po latach płacenia z niego zrezygnować oficjalnie i nadal puszczać muzykę z radia czy płyt. Nie możecie się też przed nim ukrywać bo to nierozsądne. Z roku na rok rośnie liczba kontroli ZAIKS wiec w końcu wpadniecie. Nigdy nie polecamy łamania prawa. Są jednak możliwości by obejść ten problem legalnie.

Mam restaurację, ale nie chce płacić ZAIKS - co zrobić?
Mam restaurację, ale nie chce płacić ZAIKS – co zrobić?

Potrzebuję muzyki bez ZAIKS w kawiarni?

Klasycznym rozwiązaniem jest jak wiecie przestanie publicznego odtwarzania muzyki w swoim lokalu. Spotkaliśmy się z takimi lokalami w przeszłości, było w nich spokojnie, cicho i … pusto. Niestety w restauracji musi coś przygrywać w tle. Jednak czy to music być muzyka znana z radia? Zdecydowanie nie. Nawet lepiej jeśli nie są to powszechnie znane utwory. Wówczas klienci mogą się naprawdę zrelaksować. Coraz więcej restauracji właśnie tak radzi sobie z kłopotliwym i drogim ZAIKSem. Decyduje się na niezależną od ZAIKS firmę, która posiada własną muzykę i sprzedaje do niej prawa za dużo mniejszą opłatą.

Pisaliśmy o takim rozwiązaniu już na naszym blogu kilkakrotnie. Tym razem jednak musimy przyznać że ilość restauracji i kawiarni, które nie płacą ZAIKS a publicznie odtwarzają wcześniej kupioną muzykę, wzrasta. Fakt ten cieszy bo to oznacza że rośnie świadomość przedsiębiorców w Polsce. Oczywiście firm oferujących muzykę bez ZAIKS jest kilka, my nie możemy wskazać tej najlepszej. Warto jednak zwracać uwagę na doświadczenie, ilość utworów i przejrzystość zasad.

http://www.freemusic.pl/2019/01/02/pytania-odpowiedzi-naszych-czytelnikow-odnosnie-placenia-zaiks-w-firmach/