Posiadam kolekcję muzyki na płytach CD - czy mogę je odtwarzać w firmie?

Posiadam kolekcję muzyki na płytach CD czy mogę je odtwarzać w firmie?

Posiadam kolekcję muzyki na płytach CD czy mogę je odtwarzać w firmie?

Posiadam kolekcję muzyki na płytach CD czy mogę je odtwarzać w firmie? Posiadacie własną muzykę, tzn. własną, w sensie że kupioną na płytach CD, chcielibyście ją odtworzyć w firmie. Przecież do tej pory nie było problemów. Puszczaliście własne utwory z okazji imprez rodzinnych, urodziny, imieniny, nawet jakaś mniejsze wesele. Dlaczego w firmie miałoby być inaczej. A no właśnie jest. W przypadku rodzinnych spotkań, ZAIKS nie ma nic do tego. Wśród kręgu rodziny i znajomych można odtwarzać publicznie muzykę bez żadnych konsekwencji. 

Jednak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy muzyka lecąca w tle w firmie pośrednio wpływa na zarobki w firmie sprawa wygląda zupełnie inaczej. ZAIKS trzeba płacić. Nie ma sensu tego ukrywać. Albo będziecie płacić albo w końcu trafi do Was kontrola z ZAIKSu, nałoży karę i podsunie obowiązkową umowę do podpisania. Która oczywiście podpiszecie by uniknąć kary i wówczas 100-300 zł nie Wasze miesięcznie.

Posiadam kolekcję muzyki na płytach CD - czy mogę je odtwarzać w firmie?
Posiadam kolekcję muzyki na płytach CD – czy mogę je odtwarzać w firmie?

Odtwarzanie własnej muzyki jest nielegalne?

Ale przecież muzyka jest moja. Oczywiście, ale nie można jej odtwarzać w firmie. Co ciekawe, nie tylko ZAIKS może się tym zainteresować. Często skrótu ZAIKS używamy do scharakteryzowania całej grupy OZZ czyli organizacji zbiorowego zarządzania. Dziś wiemy że głównych OZZ w Polsce jest 4. ZAIKS, STOART, ZPAV i SAWP. Jeśli zdecydujecie się na publiczne odtwarzanie własnych płyt CD to z biegiem czasu złożą Wam wizytę trzy z nich, odpowiedzialne za opłaty dla autorów tekstów, twórców muzycznych i producentów audio wideo.

Często tak to właśnie jest, że kontrolerzy przychodzą jeden po drugim, najpierw ZAIKS, potem STOART i na zakończenie jeszcze ZPAV. Polskie prawo na to pozwala, każda organizacja walczy o środki dla innej grupy osób. Możecie oczywiście walczyć z OZZ, udowadniać że muzyka nie wpływa na zwiększenie dochodów. Jednak jest to walka ciężka i długotrwała. Mało kogo z Was będzie na nią stać.

http://www.freemusic.pl/2018/12/06/muzyka-odtwarzana-tylko-dla-personelu-prawda-czy-falsz-a-zaiks/