Muzyka bez ZAIKS na łowisku, smażalni ryb

Muzyka bez ZAIKS na łowisku, smażalni ryb

Muzyka bez ZAIKS na łowisku, smażalni ryb.

Muzyka bez ZAIKS na łowisku, smażalni ryb. Czasami poruszamy temat publicznego odtwarzania muzyki w różnych, nietypowych firmach i działalnościach gospodarczych. Na pierwszy rzut oka dla ich właścicieli wydaje się że nie ma potrzeby płacenia ZAIKSu. Co powoduje potem sporo problemów, nerwy i kary finansowe. Dziś poruszymy temat łowisk i smażalni ryb. I nie chodzi nam o te nadmorskie przybytki, ale bardziej o takie rozlokowane w całej Polsce.

Chodzi nam dokładnie o akweny wodne, które zostały stworzone, lub przerobione na łowiska. To lokalizacje, do których przychodzi się z całymi rodzinami, jest możliwość własnoręcznie złowić rybę, na sprzęcie z łowiska, a następnie przekazanie jej do kuchni. Gdzie kucharze i obsługa gastronomiczna miejsca przygotowała rybę do spożycia. Często przez otwartość lokalizacji właściciele firm nie spodziewają się, że należy opłacić ZAIKS gdy publicznie odtwarzają rozgłośnie radiowe. A to właśnie one rozbrzmiewają na takich przybytkach, w których klienci spędzają nawet pół dnia. Często jest tam plaża, miejsce do zabawy dla dzieci, ew. jakieś miejsca do aktywnego spędzenia czasu.

Muzyka bez ZAIKS na łowisku, smażalni ryb
Muzyka bez ZAIKS na łowisku, smażalni ryb

Jak rozwiązać problem z ZAIKS?

Publiczne odtwarzanie radia wydaje się naturalnym wyborem. Czas umilany jest przez muzykę i raz na godzinę podawane są aktualne wiadomości. Klienci mogą wówczas choć częściowo odpocząć od swoich smartfonów. Nie ma tam też budynków jako takich, wszystko odbywa się na otwartej przestrzeni więc właściciele często rozumieją przepisy na własną rękę. Skoro nie ma budynku nie trzeba płacić ZAIKS. Nic bardziej mylnego. Gdy nie ma budynku, a muzykę odtwarzamy na wolnej przestrzeni do zmiennych z których wylicza się opłaty ZAIKS dochodzi kolejna. Ilość ludzi, którzy są poddawani mimowolnie takiej muzyce. Nawet jeśli nie korzystają z naszych usług to mieszkają w pobliżu i słyszą muzyką, która jest u nas na łowisku odtwarzana.

Jeśli jesteście w takiej sytuacji zalecamy jak najszybciej zacząć opłacać ZAIKS lub wyłączyć radio. W przeciwnym razie przywitają Was panowie z ZAIKS, który postawią Was przed wyborem. Kara albo podpisanie umowy z ZAIKS. Oczywiście, zawsze pozostaje opcja z muzyką od zewnętrznej firmy, której utwory nie znajdują się w ZAIKS, ale temat ten był już u nas poruszany. Poniżej znajdziecie link do takiego artykułu.