Skąd mam wiedzieć czy muzyka jest darmowa?

Skąd mam wiedzieć czy muzyka jest darmowa?

Skąd mam wiedzieć czy muzyka jest darmowa?

Skąd mam wiedzieć czy muzyka jest darmowa? Często dostajemy takie pytanie od naszych czytelników i osób zainteresowanych tematem. Często przedsiębiorcy szukając oszczędności próbują nie płacić ZAIKS, jednak nie chcą łamać prawa. Wówczas wpisują w Google muzyka bez ZAIKS, darmowa muzyka. Na pierwszych wynikach zawsze pojawiają się firmy, które świadczą taką usługę i nie jest to wbrew pozorom głupi pomysł. Wystarczy, że zapłacimy około 20 zł na miesiąc i mamy do dyspozycji muzykę, o którą ZAIKS się nie przyczepi. Jednak to nie o tym wpis. Znaleźliście muzykę która opisana jest jako darmowa, czy taka jest naprawdę?

Jest kilka stron w internecie, które deklarują posiadanie muzyki wyłącznie darmowej, na różnych licencjach, które wykluczają się z figurowaniem w bazach ZAIKS. Przynajmniej w teorii. Powinny to być wolne utwory, pozbawione znaczników i praw autorskich. I zapewne w wielu przypadkach tak jest. Jest jednak zawsze spora niepewność. Spotykaliśmy się z przypadkami gdy przedsiębiorca pobrał takie utwory. Później zjawiła się kontrola z ZAIKS, okazało się że to znane utwory z baz danych ZAIKSu. Na nic zdały się tłumaczenia, że pobrało się plik z tej i tej strony. ZAIKSu to nie interesuje, nie sprawdza i dochodzi czy mówimy prawdę.

Skąd mam wiedzieć czy muzyka jest darmowa?
Skąd mam wiedzieć czy muzyka jest darmowa?

Skąd mam wiedzieć czy muzyka jest darmowa?

Liczy się jedynie fakt, że złamaliśmy świadomie bądź nie prawo i należy się kara. Przeważnie podpisanie umowy z ZAIKS i zapłacenie zaległych opłat od rozpoczęcia działalności. Nie straszymy, tylko mówimy jak wygląda pobieranie utworów z internetu. Nigdy nie ma się tej 100% pewności że wszystkie utwory są dopuszczone do darmowego publicznego odtwarzania. Wystarczy że trafi się jeden, który jest w bazach ZAIKS i całą idea wolnej muzyki mija się z cele. Kara, abonament, ZAIKS wita w swoich szeregach.

Pobierając cokolwiek z internetu co w domyśle jest darmowe, zachowajmy zawsze zdrowy rozsądek, jeśli widzimy znany z radia utwór, dostępny na stronie z darmową muzyką dla firm, wiedzcie że coś tu nie gra i najlepiej w ogóle nie korzystać z usług takiej strony. My polecamy dwa rozwiązanie, zaciśnięcie zębów i płacenie ZAIKS, albo skorzystanie z firmy, która udostępnia muzykę bez ZAIKS i dodatkowo świadczy pomoc prawną w walce z ZAIKS.

Więcej tutaj: http://www.freemusic.pl/2018/12/06/muzyka-odtwarzana-tylko-dla-personelu-prawda-czy-falsz-a-zaiks/