Opłaty wsteczne ZAIKS, ZPAV i STOART

Opłaty wsteczne ZAIKS, ZPAV i STOART

Opłaty wsteczne ZAIKS, ZPAV i STOART

Opłaty wsteczne ZAIKS, ZPAV i STOART. Czym są opłaty wsteczne? Sami jesteśmy w szoku bo temat wypłynął całkiem niedawno i to tak naprawdę bez wcześniejszych zapowiedzi. Coraz więcej mediów, serwisów internetowych czy firma świadczących usługi w opozycji do działań ZAIKSu informują o tzw. opłatach wstecznych. Są przedstawiane przykłady i konkretne kwoty.

O co chodzi? Według informacji na które trafiliśmy do firm świadczących usługi dostarczania muzyki bez ZAIKS zgłaszają się klienci, sporo klientów, którzy do tej pory opłacali wzorowo ZAIKS. Płacili dużo, ale chcieli być ok wobec prawa, ich firmy nie cierpiały aż tak bardzo na tych opłatach. Zawsze na czas, zawsze wszystko opłacone. Nigdy żadnych problemów czy ponagleń z ZAIKSu. Aż tu nagle problem.

Opłaty wsteczne ZAIKS, ZPAV i STOART
Opłaty wsteczne ZAIKS, ZPAV i STOART

Opłaty wsteczne ZAIKS, ZPAV i STOART

Podobno pewnego dnia w firmach pojawił się kontroler z ZAIKSu, który oświadczył że w związku z tym że ZAIKS łączy się z ZPAV to konieczne są właśnie opłaty wsteczne. Załóżmy że przez 5 lat prowadzicie własną działalność gospodarczą i od tego samego czasu płacicie ZAIKS. Teraz ZAIKS chce żebyście zapłacili zaległe opłaty dla ZPAV przez ten czas. Ale to nie wszystko bo również STOART podobno łączy się z ZAIKSem i również w tej kombinacji znane są przypadki opłat wstecznych.

W internecie znajdziecie sporo tego typu historii, nie możemy ich tu opublikować ‚bo RODO’. Koszty takich operacji to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych zaległości. A to chyba nie koniec bo Organizacji Zbiorowego Zarządzania jest w Polsce sporo: ZAIKS, STOART, SAWP, ZASP, SFP, ZPAV. Czy przedsiębiorców czekają trudne czasy? Zawsze jest alternatywa, szybka rezygnacja z publicznego odtwarzania muzyki. Druga opcja to szybki kontakt z firmami udostępniającymi muzykę bez ZAIKS za naprawdę śmiesznie małe opłaty. Firmy te często również oferują pomoc prawną w zakresie prawa autorskiego.

 

Jak pozbyć się ZAIKSu z firmy?