Co mi grozi za nie płacenie ZAIKS?

Co mi grozi za nie płacenie ZAIKS?

Co mi grozi za nie płacenie ZAIKS?

Co mi grozi za nie płacenie ZAIKS? To najczęściej wyszukiwana fraza w wyszukiwarce Google. Wielu przedsiębiorców ciągle nie płaci ZAIKS. Liczą że może się uda, że jakoś to będzie, że przecież w mniejszym mieście, nikt nie będzie ich szukał. Dziś w dobie internetu, cyfryzacji, ZAIKS ma praktycznie na wyciągnięcie ręki całą listę przedsiębiorców z danego rejonu. Mało tego, wiedzą (co logiczne) gdzie byli, u kogo jeszcze nie kontrolowali sytuacji. Do tego dochodzą jeszcze ‚donosy’ od zatroskanych obywateli, niezadowolonych klientów czy konkurencji. Szara codzienność właścicieli małych i średnich firm.

Co Wam grozi za publiczne odtwarzanie muzyki w miejscu pracy i nie płacenie ZAIKS? Całkiem sporo. Po pierwsze stres. Ciągle będziecie myśleć czy kontrola przyjdzie, a może ten klient co się sporo wypytuje to właśnie smutny Pan z ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP? Dokładnie, bo organizacji OZZ jest w Polsce kilka. Teoretycznie wszystkie one mogą zgłosić się po swoją daninę i wówczas trzeba płacić kilku organizacjom naraz.

Co mi grozi za nie płacenie ZAIKS?
Co mi grozi za nie płacenie ZAIKS?

Co mi grozi za nie płacenie ZAIKS?

Prócz stresu oczywiście są jeszcze bardziej wymierne minusy. Co jeśli kontrola z ZAIKS już przyjdzie? Na początku oczywiście informacja o możliwych karach, za dotychczasowe użytkowanie i korzystanie z publicznego odtwarzania muzyki w firmie. Jednak z doświadczenia wiemy, że nie stosuje się już teraz kar, jeśli przedsiębiorca zgodzi się na podpisanie umowy z ZAIKS czy innymi OZZ. Jednak opłaty miesięczne potrafią być bardzo wysokie, od 100-150 zł w górę. Wszystko zależy od powierzchni lokalu, umiejscowienia, ilości klientów dziennie. Na opłatę składa się wiele czynników.

Wspomnieliśmy, że kar już się nie stosuje, chociaż to jest ustalane indywidualnie. Ostatnio jednak, można zauważyć ciekawsze rozwiązanie. Opłaty wsteczne. Mamy sygnały od przedsiębiorców, że mimo iż od lat opłacają ZAIKS to ostatnio zgłosiło się do nich ZPAV, że podpisali umowę z ZAIKS na mocy której przedsiębiorca ma opłacić zaległe opłaty dla ZPAV z ostatnich pięciu lat. To tak w dużym skrócie, więcej o tym nowym rozwiązaniu znajdziecie tutaj.

Dlatego właśnie, najlepiej zrezygnować z ZAIKS i zdecydować się na firmę, która udostępnia muzykę, której w ZAIKS nie ma. Wówczas opłaty miesięczne wynoszą mniej niż 20 zł miesięcznie i takie zmienne jak metraż, ilość klientów czy lokalizacja nie mają znaczenia.