Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku. Witamy w 2018 roku! Jak będzie ten rok wygląda pod względem ZAIKS i innych Organizacji Zbiorowego Zarządzania? Raczej nie zanosi się na jakieś konkretne zmiany w sposobie działania. Nikt raczej nie liczył że ZAIKS nagle zrobi się bardziej przyjazdy przedsiębiorcom, obniży opłaty czy zmniejszy kontrole swoich pracowników w całej Polsce.

Po pierwsze pod koniec grudnia 184 członków wzieło udziałw X Zjeździe Stowarzyszenia Autorów ZAIKS gdzie wybierano nowego przewodniczącego zarządu. Startował Janusz Fogler i Marek Hoida. Wygrał ten pierwszy, który od 2009 roku piastował stanowisko prezesa ZAIKS. To pierwsza przesłanka za tym, że raczej nie ma co nastawiać się na zmiany w 2018 roku. A przynajmniej nie żadne rewolucje.

Wiadomo że ZAIKS nie zmienia stawek w 2018 roku, wszystko pozostaje po staremu więc przedsiębiorcy będą nadal narzekać na wysokie opłaty, które często wymuszają drastyczne cięcia w kosztach firmy, a w najgorszych przypadkach nawet zamknięcie firm. Nie zanosi się również na zmiany jeśli chodzi o podejście do konkretnych branż.

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Jakie zmiany czekają w ZAIKS w 2018 roku

Salony fryzjerskie i fitness czy siłownie nadal będą musiały płacić stawki ZAIKS mimo że klienci nie przychodzą tam z powodu muzyki, a ta jedynie umila im czas spędzany na czekaniu w kolejce. Inna sprawa, że w siłowniach często większość ćwiczących ma swoją muzykę, którą odtwarza na słuchawkach z telefonów czy odtwarzaczy mp3. Po prostu lepiej się ćwiczy ze swoją ulubioną muzyką.

To tylko jeden przykład z wielu który przedstawiający jak bardzo skostniała jest organizacja i zasady w ZAIKS. A takich historii jest naprawdę wiele. Chodzi po prostu o to że nie wszystkie branże czerpią korzyści z publicznego odtwarzania muzyki. Od lat mówi się o zmianach w ZAIKS, pojawiają się różne projekty i ustawy, jednak nic z tego nie wychodzi. Miejmy nadzieję że może w tym roku coś się zmieni, może większa transparentność działań ZAIKS? Liczmy na korzystne zmiany, jednak póki co nic nie zapowiada jakichkolwiek zmian, gdy tylko się czegoś dowiemy będziemy informować.

Odtwarzanie muzyki w sklepie pomijając ZAIKS